luxkoseoglu.net

HABERLER

03 Şubat 2016
Yeni nesil mantolama TAŞYÜNÜ

Yeni nesil mantolama TAŞYÜNÜ

YENİ NESİL MANTOLAMA OLAN TAŞYÜNÜNE İLGİ ARTIYOR...

Binalar dış cephelerine taş yünü mantolama işlemi yaparak ısınma tasarrufuna gidiliyor. Isıtma giderlerinden sağladığı tasarruf sebebiyle tercih edilen taş yünü mantolama işlemi, birçok binaya yapılırken, bu sayede ısınmada yüzde 50'lilere vatan tasarruflar elde ediliyor. Toplu konut binalarında köpükle yapılan mantolamanın yerine taş yünü ile yapılan mantolama tercih edilmeye başlandı. Straforların, polistren bazlı, izolasyon içerikli yapıştırıcı ve sıvalarla dış cepheye uygulanması ile gerçekleştirilen mantolamaların yanma riski olduğu ve taş yünü mantolamasının ısı yalıtım oranının yüksek olması sebebiyle taş yünü mantolamasına ilgiyi artırdı.

Normalde bir anda alevler arasında kalabilen bir bina Taş Yünü'nün yanmaz özelliği sayesinde kolay tutuşmuyor ve duman yaymıyor. Taş yünü mantolama sistemlerinin uzun yıllar kalıcı olabilmesi için bütün elemanlarının birbiriyle en üst seviyede uyuma sahip olması gerekir.

TAŞ YÜNÜ  NEDİR?

Taşyünü volkanik bir kaya olan bazalt taşının 1350 oC-1400 oC'de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulmaktadır. Bazalt siyah renkli ve çok sert bir kayaçtır bu nedenle yapı taşı olarak da kullanılabilmektedir. Elyaf haline getirilen bazalt çeşitli çeşitle ebatlarda preslenerek şiltei levha, boru şeklinde üretilebimektedir. Taşyünü ısı yalıtımı (mantolama), ses yalıtımı ve yangın yalıtımı amacıyla sıkça kullanılan bir yalıtım malzemesidir.